SPORTS

Šahs – skolotājs Guntars Odmiņš  

  dambrete- skolotājs Dzintars Kaņeps

OGRES NOVADA 4. ATKLĀTAIS STARPTAUTISKAIS ČEMPIONĀTS ĀTRAJĀ ŠAHĀ “OGRES PAVASARIS”.

Organizācija

Turnīrs notika 2017.gada 7. maijā Ogres kultūras centrā Brīvības ielā 15. Sacensības vadīja Ogres novada pašvaldības Izglītības un sporta pārvalde. Turnīra direktore bija Dzirkstīte Žindiga. Atbildīgie organizatori  bija Jānis Daudzvārdis un Guntars Odmiņš. Galvenais tiesnesis bija FIDE  arbitrs Edgars Ungurs, kuram palīdzēja Rīgas šaha skolas direktore Līga Ungure.

Īpašs paldies Ogres novada domei, kura turnīra organizēšanai piešķīra 700 eiro un Ogres kultūras centram, īpaši direktorei Antrai Purviņai, viņas vietniecei Ritai Smirnovai un kultūras centra tehniskajam personālam par bezmaksas telpu piešķiršanu un iekārtošanu.

Ogres jaunos talantus šim spēcīgajam turnīram gatavoja un turnīra organizēšanā piedalījās Ogres novada Bērnu un jauniešu centrs un biedrība “Harmonijas ceļš”.

Sacensības atspoguļoja Ogrenet žurnālistes Aina un Ināra Trasūnes un “Ogres vēstu” sporta žurnālista Ritvara Raita, kurš pašlaik nav Latvijā, slepenā aģente Žanna Stajevska.

Kā jau ierasts, sacensības noritēja augstā organizātoriskā līmenī un bez starpgadījumiem.

Dalībnieki.

Sacensībās piedalījās 70 dalībnieki, no kuriem Ogri pārstāvēja 14. Diemžēl jau otro gadu pēc kārtas nebija ieradies neviens lielmeistars. Cēlonis, domājams, bija Latvijas čempionāta termiņu nobīde, kurš beidzās tikai 6. maijā, kā rezultātā mūsu turnīrs, kurš arī šī iemesla pēc tika pārbīdīts, notika nākošajā dienā. Jāpiezīmē, ka dalībnieku sastāvs tāpat bija ļoti spēcīgs (“Ogres pavasarī” 2016.gadā smagā cīņā uzvarēja Artūrs Bernotas, kurš 6. maijā, apdzenot virkni lielmeistaru, pārliecinoši kļuva par Latvijas čempionu, bet šī gada vēl pārliecinošākā Latvijas otrā vieta Matīss Mustaps 7. maijā sīvā cīņā beidzot izcīnīja Ogres čempiona titulu).

Uzskatāmībai dosim dažus faktus. No pēdējā Eiropas blica un ātrā šaha čempionāta Ogrē spēlēja 19! vīrieši un   jaunieši.  No pēdējā Eiropas sieviešu čempionāta pie mums spēlēja 4 Latvijas pārstāves un Polijas izlases pārstāve WIM (šaha titulu atšifrējumi būs zemāk) Anna Kantāne. No pasaules senioru komandu čempionāta šahā, kurā Latvijas veterānes pirms dažām dienām atkārtoti izcīnīja bronzu, pie mums spēlēja viņu trešais galdiņš WFM Līga Ungure.

Latvijas apstākļiem ļoti spēcīgs bija jauniešu un senioru sastāvs.

Tāpat pie mums jau tradicionāli ieradās visi spēcīgākie leģendārā Vērmeņa parka šaha meistari.

Šaha titulu atšifrējums.

IM – starptautiskais meistars;

WIM – sieviešu starptautiskā meistare;

FM – FIDE meistars;

WFM – sieviešu FIDE meistare;

NM – nacionālais meistars;

MK – meistarkandidāts;

I – 1. sporta klase;

II – 2. sporta klase;

III – 3. sporta klase;

IV – 4. sporta klase.

No MK un zemāk visas ir vīriešu sporta klases (arī sievietēm un jauniešiem). Daudzi no šiem MK un I īpašniekiem spēlē ievērojami stiprāk, bet neuzskatu par vajadzīgu kvalifikācijas turnīros iegūt augstāku sporta klasi.

Rezultāti absolūtajā vērtējumā.

Turnīrs notika pēc Šveices sistēmas, tajā bija 8 kārtas, tātad maksimālais iespējamais punktu skaits bija 8.

Tika apbalvoti astoņu pirmo vietu īpašnieki.

 1. FM Matīss Mustaps 7 punkti;
 2. IM Guntars Antons 6,5 p;
 3. IM Toms Kantāns 6 p;
 4. MK Aleksejs Žučkovs 6 p;
 5. WIM Anna Kantāne 6 p; (Polijas sieviešu izlase)
 6. MK Andris Drīliņš 6 p;
 7. NM Igors Smorodinskis 6 p;
 8. NM Deniss Nikolajevs 5,5 p.

Jau no šīs tabulas redzams, cik blīvi bija rezultāti.

Ogres pārstāvjiem godalgoto astotniekā iekļūt neizdevās, lai arī turnīra vidū mūsu veterāni Daudzvārdis un Rubīns cīnījās par vietu trijniekā.

Labākie ogrēnieši:

 1. NM Jānis Daudzvārdis 5 p;
 2. MK Viktors Zemba 5 p;
 3. I Viktors Rubīns 4,5 p;
 4. I Guntars Odmiņš 3,5 p;
 5. I Edvards Fridrihsons 3,5 p;
 6. MK Jānis Silmalis 3 p;

Jāpiezīmē, ka Ogres labāko sešiniekā nebūtu tikuši divi Eiropas ātrā šaha čempionātā spēlējušie konkurenti.

Tā kā Jānis Daudzvārdis izvēlējās labākā veterāna balvu, tad labākā ogrēnieša balvu saņēma Viktors Zemba.

Dāmu rezultāti.

Piedalījās 14 skaistā dzimuma pārstāves. Pārliecinoši labākā bija Polijas izlases pārstāve WIM Anna Kantāne. Tā kā viņa izvēlējās saņemt balvu par 5. vietu kopvērtējumā, tad 1. dāmu balvu saņēma MK Linda Krūmiņa (12. v., 5,5 p.), bet 2. dāmu balvu saņēma MK Nellija Maklakova (24. v., 4.5 p.). Viss dāmu 1.trijnieks bija piedalījies gan pēdējā Eiropas sieviešu šaha čempionātā, gan arī Eiropas vīriešu ātrā šaha čempionātā. Kopā ar pieaugušajām teicami cīnījās virkne labāko Latvijas meiteņu, bet šoreiz pieredze un meistarība bija pārāka par jaunību un azartu.

Ogri pārstāvēja 2 III sporta klases – 2. klases skolniece Arina Goļikova (savā vecuma grupā 10. vieta Latvijā) un vecākā turnīra dalībniece, turnīra lielākā pārsteiguma Jāņa Strazdiņa vecvecmāmiņa Anita Vilipsone (viena no labākajām sava vecuma šahistēm Latvijā). Diezgan prognozējami šādā konkurencē viņas palika pēdējās, bet ieguva vērtīgu pieredzi turpmākām uzvarām savās vecuma grupās.

Veterāni

Veterānu sastāvs bija ļoti spēcīgs. Piedalījās 10 dalībnieki. Jau tradicionāli mūsējie veterāni pierādīja, ka ir stiprākie Latvijā.

 1. (kopvērtējumā 13.) NM Jānis Daudzvārdis 5p.;
 2. (kopvērtējumā 20.) MK Jurijs Agafonovs 5p.;
 3. (kopvērtējumā 23.) I Viktors Rubīns 4,5 p.

Kā redzams, no mūsu viesiem trijniekā iespraucās tikai 2. vieta.

Vēl no ogrēniešiem šajā grupā bija Viktors Kaktiņš un Anita Vilipsone.

                                               Jaunieši līdz 16 gadiem

Tāpat kā visas citas, arī šī grupa bija ļoti spēcīga. Tā kā 2018. gada augustā Rīgā notiks Eiropas skolnieku šaha čempionāts, tad daudzas topošās šaha zvaigznes ieradās pie mums šeit izmēģināt savus spēkus. Mazajai Ogres bērnu un jauniešu centra šaha sekcijai, kura pastāv tikai pusotru gadu, tā bija teicama iespēja pārbaudīt mūsu mazo šahistu spējas uz vecāku, attiecīgi daudz stiprāku un pieredzējušāku konkurentu fona. Bija paredzēts, ka mūsu bērniem konkurenci sastādīs vairāki viņu vecuma un līmeņa bērni no citām šaha sekcijām un daži viņu līmeņa pieaugušie no Ikšķiles. Diemžēl šos iecerētos mūsu jaunāko klašu skolnieku konkurentus nošokēja dalībnieku sastāvs un viņi neieradās.

Kopumā piedalījās 21 jaunietis. Balvas saņēma 1. vieta (kopvērtējumā 14. vieta) MK Rihards Bekasovs 5 p.; 2. vieta (kopvērtējumā 19. vieta) I Jaroslavs Petrovs 5 p.; 3. vieta, kura nesaņēma balvu (kopvērtējumā 22. vieta) I Grigorijs Morozli 5 p.– 57.-59. vietu kopvērtējumā ar 3 punktiem ieņēma mūsu jaunie šahisti Ņikita Goļikovs, Jānis Strazdiņš un Edmunds Vanags, kuri apdzina sešas pirmās sporta klases. Ja Ņikita ar Edmundu mani īpaši nepārsteidza (2. sporta klases ar lielu un veiksmīgu turnīru pieredzi), tad Jāņa Strazdiņa rezultāts bija vienkārši izcils. Viņš ir 1. klases skolnieks ar 4. sporta klasi šahā, jaunākais turnīra dalībnieks. Jāatzīmē , ka šis Jāņa rezultāts nebūtu iespējams, ja ar viņu regulāri nenodarbotos viņa vecvecmāmiņa Anita Vilipsone.

Vēl no mūsu bērniem spēlēja Arina Goļikova un Andžeijs Keršs, taču šoreiz veiksme, bez kuras neiztikt cīņās ar stiprākiem un pieredzējušākiem pretiniekiem, nebija viņu pusē.

Īpašs nopelns šajos mūsu jauno skolnieku panākumos ir Ogres BJC vadībai, kura nāca mums pretī un radīja apstākļus, lai bērniem būtu iespējams spēlēt ar stipriem pieaugušajiem šahistiem, Viktoram Rubīnam, kurš man regulāri palīdzēja nodarbībās, Ogres izlases šahistiem,  kuri nekad neatteicās atnākt un uzspēlēt ar saviem topošajiem konkurentiem un, protams, bērnu vecākiem, bez kuriem nekas nebūtu sācies.

Šaha treneris,  sacensību atbildīgais organizators un dalībnieks vienā personā Guntars Odmiņš

2017.gada 8. maijs

“Juniora kausa” laureāti:

1.vieta – Ņikita Golikovs 3.sp.kl /izpildīta 2.sporta klase/
1.vieta starp meitenēm – Arina Golikova 4.sp.kl.
1.vieta starp meitenēm – Arina Golikova 4.sp.kl. /izpildīta 3.sporta klase/

3. starptautiskā šaha turnīra info